Сделките с имоти в София нарастват със 7,7% през второто тримесечие
18.07.2019, Investor.bg
Сделките с имоти в София отбелязват ръст на годишна основа между април и юни, докато в Пловдив е регистриран спад за четвърто поредно тримесечие. Тенденцията за двуцифрено понижение на ипотеките продължава и през второто тримесечие във всички големи градове, както и в цялата страна, сочат данни на Агенцията по вписванията.
След вялия ръст от едва 0,18% през първото тримесечие вписаните продажби на имоти в столицата нарастват със 7,7% на годишна основа между април и юни. През второто тримесечие в София са вписани 7 670 продажби на имоти спрямо 7 119 през същия период на миналата година. За полугодието годишният ръст на вписаните сделки с имоти в столицата достига 4,4%.
Тенденцията за спад на продажбите в Пловдив, започнала от средата на миналата година, се запазва и през второто тримесечие на тази година. Вписаните сделки с имоти в града между април и юни са 3 707, което представлява спад с 8,5% на годишна основа. За полугодието понижението е 11,9% на годишна основа.
Варна, която през първото тримесечие единствена сред четирите най-големи града в страната отбеляза увеличение на вписаните продажби на имоти, запазва възходящата тенденция, но ръстът се забавя съществено през второто тримесечие до едва 0,8%. Между януари и юни вписаните продажби на имоти в морската столица се нарастват с 2,5% на годишна основа.
В Бургас вписаните продажби през второто тримесечие са 1 570, което е повишение със 7,8% спрямо същия период на миналата година. Между януари и юни вписаните сделки с имоти са нараснали със 7% спрямо същия период на миналата година.
Сред останалите големи градове най-голям годишен ръст на вписаните продажби на имоти през второто тримесечие е регистриран в Стара Загора (12,2%). Повишение има и във Велико Търново и Сливен със съответно 2,5% и 0,7%. В същото време сделките с имоти в Русе намаляват с 28% през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година, а в Шумен понижението достига 19,6%. Намаление на сделките на годишна база е отчетено и в Добрич, Благоевград и Плевен със съответно 5,5%, 2,6% и 2,3%.
В цялата страна през второто тримесечие са вписани 52 503 сделки с имоти, което съставлява ръст от 0,4% спрямо същия период на миналата година. За полугодието, обаче, сделките отбелязват годишен спад от 1,2%.
В 15 от включените в статистиката на Агенцията по вписванията 113 града са вписани под сто сделки с имоти през второто тримесечие.
Двуцифрен спад на ипотеките
При вписаните законни и договорни ипотеки тенденцията на двуцифрен спад от първото тримесечие се запазва между април и юни във всички големи градове и в цялата страна.
В София са вписани 4 017 законни и договорни ипотеки, което е спад с 19,1% спрямо второто тримесечие на миналата година, когато те са били 4 968. Още по-осезаем е спадът за полугодието – с 21,4%.
В Пловдив между април и юни са вписани 1 105 законни и договорни ипотеки, като те са намалели с 21% на годишна основа. За полугодието понижението е с 26,6%.
Във Варна вписаните законни и договорни ипотеки през второто тримесечие са 1 172, а за полугодието броят им достига 2 039. Те отбелязват спад както за тримесечието, така и за периода между януари и юни от съответно 29,1% и 27%. Още по-голямо понижение в процентно отношение е регистрирано в другия голям морски град – Бургас, където годишният спад през второто тримесечие достига 34,7%, а за полугодието – 34,5%.
В цялата страна вписаните законни и договорни ипотеки през второто тримесечие са общо 12 022, а за полугодието броят им достига 21 311. Отчетеното понижение е с 33% на годишна основа през второто тримесечие и с 34,4% за полугодието.
В 27 града в страната са регистрирани едва до десет законни и договорни ипотеки, като в Ардино, Ивайловград, Котел и Крумовград има само една вписана ипотека между април и юни.
Вижте всички предложения от портфолиото на Stonehard в София!
Настоящата статия е авторска и правата върху нейното разпространение принадлежат на нейния автор. Всички снимки, текстове, видео клипове, графични материали и банери в тази статия са собственост на автора и са защитени по закона за авторското право на Република България. Ако желаете да използвате информацията в тази статия, моля свържете се с автора, за да получите разрешение.